Sprey Poliüretan

Sprey Poliüretan Köpük, günümüzdeki ısı yalıtımı için kullanılacak en iyi çözümdür. Uygulama son derece kolay ve hızlıdır. Isı köprülerini tamamen ortadan kaldırır. Ulaşılması en zor noktalara bile rahatlıkla uygulanabilir. Çok düşük maaliyet ile çok yüksek yalıtım yapılmasına olanak sağlar. Ek yersiz ve tek parça olmasından dolayı boşluk ve çatlaklar oluşturmaz.

Hava şartlarının ağır olduğu her ortamda ısıtma ve soğutma giderlerinden maksimum tasarruf sağlar. Beton, metal, ahşap, kiremit vs. gibi polietilen yüzeyler dışında bir çok zemine kolaylıkla yapışır.

Sprey Poliüretan Köpük, en düşük ısı iletim katsayısına sahip bir üründür.  0,017 ve 0,019 lamda aralığındaki ısı iletkenliği (minimum 3cm kalınlık  30-45 yoğunlukta  uygulanması gerekmektedir)  ile günümüzdeki en iyi ısı yalıtımı çözümlerinden biridir. Bu da yapılarınız için daha fazla potansiyel enerji tasarrufu anlamına gelmektedir.

1

Sprey Poliüretan Köpük Uygulama Alanları

 • Çatı ve Teras Yalıtımı

 • Dış Cephe Yalıtımı

 • Katlar Arası Yalıtım

 • Tank, Silo ve Boru Hattı Yalıtımı

 • Soğuk Hava Deposu Yalıtımı

 • Temel, Perde Beton ve Duvar Yalıtımı

 • Besicilik ve Hayvan Barınaklarının Yalıtımı

Sprey poliüretan köpüğün hızlı ve verimli uygulama süreci ve uygulama yapılan zemine yapışma özelliği, uygulama alanlarının geniş olması son yıllarda sprey poliüretan köpük uygulamasını çok cazip bir konuma getirmiştir.

Sprey poliüretan köpük uygulamaları, yapıların cephe izolasyonundan sonra teras ve çatı altı yalıtımında da mükemmel sonuçlar vermektedir.  Yaz ve kış mevsimlerinin klasik şikayetleri ve sorunlarını ortadan kaldıran bu uygulama tek parça olması sayesinde ısı köprüleri oluşturmaz. Teras ve çatı altlarının ısı ve akıntı gibi büyük sorunlarını tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Bilindiği üzre ısınan hava genleşerek yukarıya doğru yükselir. Özellikle soğuk hava şartlarında ciddi derecede ısı kayıplarının yanı sıra yüksek yakıt tüketimine sebep olur. Sprey poliüretan köpük ısı yalıtımı dışında çatı akıntı ve sızıntılarınıda ortadan kaldırarak tadilat sürelerini önemli ölçüde kısaltmaktadır.

Sprey poliüretan köpük uygulaması, ısı ve su yalıtımı çözümü olarak sadece endüstriyel ve yaşamsal yapılarda kullanılmakla kalmaz, yenilenmesi gereken çatı ve teraslarda da kullanılarak ekonomik çözümler sunar.

Sprey poliüretan köpük,  çatı arası zemin uygulamasında da  tercih edilen en önemli çözüm yöntemidir. Özellikle ek yerinin olmamasından dolayı çatı saçak bölgelerindeki hava boşlullarını doldurması, dolgu yaparak ısı yalıtımı performansını attırması, bakteri, haşere barındırmaması ve  yangına karşı dayanıklı olması ve yaya trafiğine uygunluğu en önemli özellikleri arasındadır.

Tavsiye edilen uygulama standartları 3-5 cm kalınlık  ve     30-45 density yoğunluk olarak önerilmektedir.

Sprey Poliüretan Köpük Faydaları

 • Isı,ses ve su yalıtımına olanak sağlar.
 • Nem bariyerine gereksinimini ortadan kaldırır.
 • Kar ve yağmur sularından etkilenmez.
 • Isı köprülerini ortadan kaldırır ve kesintisiz bir yalıtım olanağı sağlar.
 • Haşere, böcek barındırmaz.
 • Anti bakteriyaldır. Çürüme ve koku yapmaz.

Sprey Poliüretan Köpük Çatı Teras Uygulaması Nasıl Yapılır?

Çatı vet eras alanlarının ısı ve su yalıtımı uygulaması, mobil uygulama aracı içerisinde bulunan özel donanımlı makine  ile iki bileşenli sıvı Poliüretan Köpük malzemenin, özel ısıtıcılı hortum yardımıyla uygulama bölgesine taşınarak, yüksek başınç altında özel sprey tabancası ve ekipmanlarıyla zemin yada yüzeye püskürtme yöntemi ile yapılır. Sprey Poliüretan Köpük sonrasında, poliüretan esaslı, yüksek UV dayanımı ve esneklik kabiliyetine sahip,  Polyurea ile tek parça  kaplanan teras ve çatıların ısı ve su yalıtımı mükemmel bir biçimde sağlanmış olur.

Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin!

Sprey Poliüretan Köpük uygulamasının dış cephe yalıtımında tercih edilmesinin en önemli sebebi , 3-5 saniye gibi kısa bir sürede reaksiyona girerek cephe zemini ile uygulama esnasında bağlantısının sağlanmasıdır. Beton, tuğla, briket, bims gibi yapı malzemeri ile çok başarılı bir  birleşim sağlar.   Duvar üzerinde, sıva gibi  ekyersiz, tek parça bir yapı elemanı gibi süreklilik sağlar. Sıvı olmasından dolayı cephe üzerindeki boşluk ve gözenekleri doldurur ve yapışma kabiliyeti yüksek olmasından dolayı uygulama genleşme zamanı yüzeye %100 yapışır.

Cephede Nasıl Uygulanır?

Sprey poliüretan köpük, binaların cephelerinde geriden uygulama yapmak en doğru yöntemdir. Bu da, cephelerde iskele vb. yapı uygulamalarına yardımcı sistemlerin duvardan geride kurulması gerekmektedir. Bir diğer yöntem ise, cepheden geriden püskürtme yapılabilecek sistemin kurulması sepetli vinç yardımı ile yapılabilir. Bu sayede geriden püskürtülen sprey poliüretan köpük, cephede daha düzgün bir uygulama sağlayarak düzeltme işçiliğini azaltacaktır.

Sıva ve Boya Aşamaları

Sprey poliüretan köpük, uygulaması düzgün bir işçilik yapıldıktan sonra üzerinde düzeltmeler gerekebilir. Düzeltme işleminden sonra cephede file uygulaması yapılabilir. File üzerine hazır cephe sıvası uygulanır. Son olarak düzgün bir sıva uygulamasının ardından istenilen boya ve dekoratif uygulamalar yapılır.

Sprey Poliüretan Köpük Dış Cephe Yalıtımının Avantajları

Asitli ve tuzlu ortamlarda dayanıklılığını uzun süre koruyan Sprey poliüretan köpük su ile temas ettiğinde çürümez, bozulmaz ve uygulandığı yüzeyden sökülmez.

Dış Cephe yüzeyinde dübel deliklerine gerek kalmaz.

Nem ve su buharına karşı duyarlı olmasından dolayı yüzeyin nefes almasını sağlar.

Sprey poliüretan köpük anti bakteriyel olma özelliğinin yanı sıra içerisinde bakteri, haşare, böcek barındırmaz, uzun ömürlü ve doğa dostu bir yalıtım uygulamasıdır.

Kaplama şeklinde uygulanan sprey poliüretan, diğer yalıtım  ürünlerinin uygulama hızıyla  kıyaslanamayacak  kadar kolaydır.

Gün içerisinde ortalama 1000 m² uygulama yapılabilebilen çok Pratik bir uygulamadır.

Sprey Poliüretan Köpüğün  ömrü literatüre göre 100 yıldır. Seçilen boya kalitesine (silikon/akrilik) bağlı olarak izolasyonun ömrünü daha fazla uzatmak mümkündür.

Sprey Poliüretan diğer alternatif mantolama sistemlerine göre daha avantajlıdır. Bunlar; doğrudan cephe malzemesi üzerine yüksek aderansla yapışması, eksiz tek parça olması ve ısı köprülerinin tamamını ortadan kaldırmasıdır.

Binaya zarar vermeden uygulanan  sprey poliüretan aynı zamanda binanın mukavemetini arttırır. İç ve dış yapı malzemelerini deformasyon ve çatlamalara karşı korur.

Deprem ve yangın  güvenliği sağlar, üzerine kaplandığı malzemenin deforme olmasını engeller.

Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin!

Sprey Poliüretan Köpük tank ve boru hattı uygulamaları korozyona, darbeye ve aşınmaya karşı elastomerik kaplamalar uygulanmasına kadar her şeyi içerir. Uygun maaliyetli olması diğer önemli avantajlarından biridir.

Yeraltı boru hatlarının donma / çözülme döngüleri veya boru hattının uygun şekilde kullanılmasını engelleyen soğuk hava koşullarına maruz kalan bölgelerde sprey poliüretan köpük yalıtımı en iyi çözüm değeri olarak ortaya çıkmıştır.

Boru hatları, en sert aşınma ortamlarına tabidir. Boru hatlarının daha iyi performans göstermesine yardımcı olmak, kullanımlarını genişletmek ve bakım masraflarını azaltmak için pek çok mühendis ve boru hattı yöneticileri polyurea ve sprey poliüretan köpük kaplamalarına yöneldiler. Bu kaplamalar dayanıklılığı artırmakla kalmaz, ömür boyu maliyetleri de azaltır, aynı zamanda sermaye dışı bakım bütçelerini stabil  tutar.

Enerji tüketimini azaltır, tankların ve boru hatlarının performans verimliliğini artırır.
Yüksek tonajlı rip-rap  ve kum torbası eklemeye gerek kalmadan boru hattının stabilitesini arttırır.
Depo ve boru içeriğinin donmasını önlemeye yardımcı olur ve sıcaklık değişimlerinden kaynaklanan patlamalar veya sızıntı risklerini azaltır.

HIZLI VE GÜVENLİ
Sprey poliüretan köpük, boru hatları yerleştirilirken ortaya çıkan jeoteknik kaygıları giderir. Köpük, kum torbaları ve riprap uygulamasına göre daha hızlıdır  ve boru hattı hasarlarını minimize eder.

YÜKSEK PERFORMANS
Soğuk iklim koşullarında, tanklar ve boru hatları olumsuz etkilenebilir ve donma koşulları altında zayıf performans, enerji kaybı ve hatta patlamalar yaşanabilir.

Sprey poliüretan köpük, tank ve boru hattına güç katarken donma ve patlama riskini azaltır.

Soğuk havalarda ısıtma maliyetlerini düşürürken tank ve boru hattı performansını korur.

ARTTIRILMIŞ KORUMA
Yüklü tankların ve boru hatlarının onarımı veya değiştirilmesi maliyetlidir.  Korozyon, darbe ve aşınmaya direnci sayesinde daha yüksek dayanıklılık ve yüksek performans sağlayan sprey poliüretan köpük, tank ve boru hatları için uzun ömürlü ve düşük maliyetli bir yalıtım ve koruyucu kaplama  sağlar.

 • Tanklarda ve boru hatlarını çarpma riskine göre korur
 • Korozyona dayanıklı bir bariyer yaratır.
 • Aşınma dayanıklılığı sağlar.

Soğuk hava depoları enerji verimliliğinin arandığı en önemli alanlardan biridir. Yüksek enerji performansını sağlamak için, yapısal olarak yalıtım detayları eksiksiz olarak uygulanmalıdır. Soğutma sistemi enerji maliyeti ısıtma sistemine göre daha fazladır. Bu nedenle buhar kesici özelliği yüksek olan doğru yalıtım malzemlerinin kullanılması gereklidir.

Sprey Poliüretan köpüğün ısı yalıtım özelliği yoğunluğunun 40 dansite olması, basma mükavemetinin yüksek olması, eksiz bir bütün halinde uygulanabilmesi yüksek aderans kabiliyeti ile zemine yapışması ve ısı iletkenliği değerinin 0,017-0,020 olması gibi özellikleri sayesinde soğuk hava depolarının yalıtımı  için mükemmel bir çözümdür.

Sprey Poliüretan Köpük Soğuk Hava Deposu  Yalıtımı Avantajları;

 • Sprey poliüretan köpük sui le temasında uygulandığı yüzeyden ayrışmaz ve bolzulmaz.
 • Gıda ürünleri ile temasında sağlık açısından herhangi bir sakınca oluşturmaz.
 • Asitli, baz ve tuzlu ortamlara dayanıklıdır.
 • Bakteri, böcek ve haşere barındırmaz.
 • Antibakteriyel ve çevre dostudur.

Günümüzde temel perde beton yüzeylerinde kullanılan alışılmış su yalıtımı ve ısı yalıtımı uygulamalarında kullanılan malzemelerin ek yerlerinin olması, ısıl genleşmeler den kaynaklı nedenlerle ek yerlerinde zaman içerisinde açılmalar olmasına, kötü ve yanlış uygulama kaynaklı detay noktalarının gözden kaçabilme olasılıkları yapılan yalıtım uygulamalarının zamanla yetersiz kalmasına sebep olmaktadır. Sprey Poliüretan Köpük uygulaması düşük bir kalınlıkta bile, son derece düşük ısı iletkenliği ve yüksek ısı yalıtımı performansı sağlaması temel perde ve beton alanlarında da benzersizdir bir çözüm olarak ön plana çıkmaktadır.

Temel perde beton yüzeyine, mekanik sabitlemeye ve herhangi bir yapıştırıcıya ihtiyaç duyulmadan yüksek basınç altında püskürtülerek uygulanan poliüretan köpük uygulandığı detay noktalarında, girinti ve çıkıntılara kolay ulaşabilme yeteneği ile yatay ve düşey bütün yüzeyde en küçük noktaların bile kapandığı ekyersiz bir yalıtım örtüsü meydana getirir. Sprey Poliüretan Köpük çok güçlü yapışma özelliğine sahip olduğu için darbe, sarsıntı ve titreşimlerden etkilenmez. Esnektir, yapıyla birlikte çalışır. Temel perde beton yüzeyleri, üzerine uygulanan Sprey Poliüretan Köpük sonrasında yüksek esneme, yüksek yırtılma ve yüksek kimyasal dayanımlı Polyurea ile ekyersiz kaplanarak ısı ve su yalıtımı sağlanmış olur.

Hayvanlarda tıpkı insanlar gibi canlıdırlar. Fiziksel olarak insanlara benzemeselerde, kimyaları insanlara benzemektedir. Bu özelliklerinden dolayı doğal yaşantıları dışında”ki ısınma ve barınma ihtiyaçlarından biz insanoğlu olarak büyük  sorumluluk taşımaktayız.

Sprey poliüretan köpük hayvan ve besi çiftliklerinin iç ve dış mekan  izolasyonunda çok büyük önem taşımaktadır. Besi çiftliklerinin izolasyonlarının yüksek maliyetli olması sebebiyle çiftlik sahipleri izolasyon konusunda sıkıntılar yaşamaktadır. Tam bu noktada Sprey Poliüretan köpük  besi çiftliklerinin izolasyon ihtiyacını verimli bir biçimde karşılamaktadır.

Birçok tavuk çiftliği ve büyükbaş hayvan  işletmecisi sprey poliüretan ile yalıtım yaptırdıktan sonra hayvanların et ve süt  miktarında artış olduğunu gözlemlemiştir.

Sprey poliüretan;

– Tavuk besi çiftlikleri

– Büyükbaş hayvan besi çiftlikleri

– At çiftlikleri ( Haralar )

– Arı kovanları

– Balık üretim çiftlikleri gibi çok çeşitli üretim çiftliklerinde kullanılmaktadır.