Polyurea Su Deposu Yalıtımı

Polyurea su deposu yalıtımı, kimyasallara ve aşınmaya karşı dayanıklı, son derece elastik su geçirmez kaplama ve yalıtımı sistemleri oluşturmak üzere tasarlanmıştır. Hızlı kürlenesi,  hiçbir VOC salınımı ve  herhangi bir koku yapmaması, 30 saniyeden çok kısa bir sürede ultra-yüksek film tabakası sağladığı için geniş bir endüstri dalında kullanım için uygundur. Polyurea sistemleri ile kaplandığında, beton ve çelik gibi yüzeyler birkaç dakika içinde batırılabilir, gömülür veya üzeri kapatılabilir. Aksine, Geleneksel yalıtım ve kaplama uygulaması 7-10 gün sürerken polyurea teknolojisi sayesinde bu süreler yarı yarıya düşürülebilmektedir

Polyurea elastikiyetleri nedeniyle beton gibi çatlamaya eğilimli yüzeyler için idealdir. Bir elastomer olarak, bu kaplamalar, 1/8 inç kadar boşlukları uzatma ve köprüleme kabiliyetine sahiptir. Bu esneklik nedeniyle, polyurea su depose yalıtımı  aşırı sıcaklıklar (-20, +160 °C) ile sınırlandırılmazken, diğer kaplamalar bu koşullar altında alt tabakanın genişlemesi veya daralmasıyla çatlama eğilimindedir.

Polyurea su deposunun  diğer bir avantajı, tek kat halinde istenilen kalınlık ve uzunlukta uygulanabilmeleridir. Bu yüksek yapı malzemesinin sadece tek kat olması gerektiği için iskele ve diğer ekipman için işçilik ve kira giderleri azaltılabilir. Sonuç olarak, uygulama ile ilgili masraflar azaltılır.

Polyurea su deposu yalıtımı mükemmel yapışma özelliğine sahiptir. UL, ANSI-NSF 61 içme suyu ile temas edebilme standart sertifikaları ile  onaylanmıştır. 600 – 800 psi arasındaki geleneksel epoksi kaplamaları ile karşılaştırıldığında, düzenli olarak 2000 psi’ye kadar test edilirler. Alifatik poliüre kaplamalar olağanüstü UV ışığı direncine sahiptir, bu nedenle dış yüzeylere uygulandığında hava koşullarına ve güneş ışığına maruz kalmaya dayanacaklardır.

Bir uygulamanın kurumasını beklemek,  zamanın  iyi şekilde  kullanılmadığı anlamına gelmektedir. Kritik süreç işlemleri için değerlendirme yapılacak olursa, duran bir tesisi olabildiğince çabuk hizmete sokmak çok önemlidir. Kesinti süresinin azaltılması, genellikle bakım ile ilgili tüm rahatsızlık ve endişeler ile  maliyetleri en aza indirir.

Koruyucu kaplamalar bir içme  ve kullanım suyu deposu ya da tesisinin bakımının bir parçası olduğunda, kullanılan yalıtım ve kaplama seçimi, projenin tamamlanması için gereken zaman miktarı üzerinde çok önemli bir yere sahiptir. Hızlı kuruma süreleri ile birlikte  digger bir çok  avantajlar içeren polyurea, depo projelerin tamamlanmasını hızlandırmaya ve daha iyi uzun vadeli sonuçlar sağlanmasına önemli ölçüde yardımcı olmaktadır.

Öne çıkan özellikleri:

  • %100 su geçirgenliğini önler
  • Nem, küf ve pasa karşı dirençlidir
  • 5 sn. kadar kısa sürede kuruma
  • Ağır hava şartlarına karşı üstün koruma (-20, +160 °C)
  • UL, ANSI-NSF 61 Standart sertifikalarına sahip olması